Yozgat Gayrimenkul Avukatı

Hukuk içerisinde aslında Gayrimenkul Avukatı gibi bir alan yoktur. Ancak taşınmaz hakları içerisinde yer alan tüm işlemlerin geneliyle ilgilenen avukatlara adlandırma amaçlı gayrimenkul avukatları denmektedir.

Gayrimenkul ile kapsanan konunun içerisinde;

 • Tapu iptal ve tescil davaları
 • Ortaklığın giderilmesi davaları
 • Arsa payı düzeltim davaları
 • Kira bedelinin tespiti davaları
 • Kiracının tahliyesi davaları
 • Ecrimisil Davası
 • Sözleşme Hazırlanması
 • İpotek tesisi ve ipoteğin paraya çevrilmesi
 • İntifa hakkı, geçit hakkı
 • Ayıplı gayrimenkul davası
 • Müteahhitlik, taşeronluk, tedarik hizmetlerine ilişkin dava ve sözleşmeler
 • Kat mülkiyeti

gibi birçok alanda avukatlık hizmetleri veriyoruz. Taşınmaz konulu davaları olan bireyler bu davaları tek başına çözümleyemez. Bu nedenle mutlaka avukatlık hizmetlerimize başvurmaları gerekir.

Kira ve Kiracı Davaları

En sık görülen gayrimenkul davaları içerisinde yer alır. Dünyada kiracılık oldukça fazla olduğu için anlaşmazlıklar da sıklıkla yaşanabilir. Anlaşmazlıkları doğru şekilde çözebilmek için gayrimenkul avukatı hizmetlerimizden yararlanabilirsiniz.

Kiracı ve kiralayan arasında anlaşmazlıkları engellemek için kira sözleşmesi yapılır. Normalde kira sözleşmesi yapmak için avukata gerek yoktur. Ancak kira bedelinin arttırılmak istenmesi, kiracıyı evden çıkartmak, kira konusu olan yerin değişikliği gibi birçok durumda iki taraf anlaşmazlığa gidebilir. Bu açıdan avukata ihtiyaç duyulur.

Kiralayan açısından da kiracı tahliyesi istenmesi gereken durumlarda avukat desteği almak şarttır. Haklı sebeplerden dolayı tahliye istendiğinde vekalet verildiği takdirde Sulh Hukuk Mahkemesine dava açabiliyoruz.

Sözleşme Hazırlama

Her sektörde olduğu gibi gayrimenkulde de hakların korunması için sözleşmelerin hazırlanması şarttır. Sözleşmeler sayesinde hiçbir hak kaybı olmadan haksız durum giderilir. Gayrimenkul sektöründe hazırlanabilecek sözleşmeler arasında arsa payı karşılığı inşaat sözleşmesi ve kira sözleşmesi en sık görülen sözleşmelerdir. Bir avukat eşliğinde imzalanan bu sözleşmeler ile hakları korumak mümkündür.

Gayrimenkul Davalarında Yetkili Mahkemeler

Gayrimenkul hukuku içerisinde doğacak olan davaları gayrimenkul avukatı olarak açıyoruz. Bizlere vekalet vermeniz yeterlidir. Sonrasında usule ve esasa uygun şekilde dilekçe vererek davaları açıyoruz.

Hukukta gayrimenkul davalarının açılacağı mahkemeler kesin bir şartla ayrılmıştır. Taşınmaz nerede bulunuyorsa dava kesinlikle orada açılmalıdır. Çoğu gayrimenkul davalarına Sulh Hukuk Mahkemeleri bakmaktadır.

Miras Hukukundan Doğan Taşınmaz Davaları

Gayrimenkul davaları içerisinde en çekişmeli olan davalar genellikle miras hukukundan doğan davalardır. Miras bırakan öldükten sonra mirasçılar pay konusunda anlaşmazlığa düşmektedir. Tapunun kime kalacağı konusu tartışma oluşturmaktadır. Bir anda tapu iptal ve tescil davalarına dönüşebiliyor. Bu davalar delil isteyen davalar olduğu için oldukça uzun sürebiliyor. Gayrimenkul avukatı hizmetlerimiz ile hukuksal desteğimizden yararlanabilirsiniz.

Bir diğer önemli nokta ise avukatlık hizmetlerinin ücretlendirmesidir. Gayrimenkul avukatlık hizmetleri oldukça komplike ve ciddi çalışma isteyen kategoridedir. Bu açıdan avukatlarımız yoğun bir çalışma içerisindedir. Ücret ise verilen hizmet çeşidi ve niteliğine göre farklılık gösterir. Burada önemli olan nokta hizmetin kalitesidir.